Kilka słów wstępu

Toyota Rav4 to model, który nie trzeba przedstawiać nikomu. Pierwsza generacja SUVa Toyoty zadebiutowała w 1994 roku. Obecnie na rynku dostępna jest już czwarta generacja RAV4 po liftingu, która dostępna jest w polskich salonach od lutego 2016 roku.  Pod maską Toyoty możemy spotkać 2 litrowy silnik benzynowy Valvematic o mocy 152KM (dostępny z manualną oraz automatyczną skrzynią biegów i napędem wyłącznie 4×4)*, silnik wysokoprężny  2.0 D-4D  o mocy 142KM ( dostępny wyłącznie z manualną skrzynią biegów oraz napędem 4×2)* oraz silnik 2,5L Hybryda o mocy 197KM (dostępny z automatyczną, bezstopniową skrzynią biegów E-CVT, oraz napędem 4×2 i 4×4).

Do wyboru również mamy kilka wariantów wyposażenia:
Dla silnika D-4D dostępne mamy poziomy wyposażenia: activ, premium, premium + style oraz prestige *

Natomiast dla silnika benzynowego  dostępne wersje wyposażenia to: activ (jedynie z manualną skrzynią biegów), premium, premium + style, prestige, prestige + winter*

Dla silnika hybrydowego dostępne poziomy wyposażenia to : premium hybrid, premium hybrid + style, prestige hybrid, prestige hybrid + winter oraz specjana edycja Selection, którą miałem przyjemność testować. *

Toyota oferuję szeroką paletę kolorów oraz bogaty wachlarz dodatkowego wyposażenia. Skupmy się jednak na testowanym modelu czyli RAV4 HYBRID w specjalnej edycji Selection.

Pojemny, komfortowy oraz ekonomiczny. Czy taki właśnie jest SUV produkcji Toyoty?

O tym, że autem komfortowo może podróżować rodzina przekonałem się bardzo szybko. Już kilka dni po odbiorze auta z salonu dana mi była wyprawa na dystansie 400Km (W mieście jak i na trasie szybkiego ruchu). Siedzenia są bardzo wygodne a miejsca z przodu jak i z tyłu nie brakuje nawet dla wysokich osób. A jak to jest z zapotrzebowaniem na paliwo? Katalogowe wyniki spalania można osiągać, ale wiążę się to ze spokojną jazdą (ale o tym niżej). Auto posiada wiele udogodnień od podgrzewanych siedzeń czy kierownicy po automatycznie otwieraną klapę bagażnika za pomocą pilota, przycisku lub gestu.  Bagażnik przy rozłożonych fotelach to

501 l (spokojnie mieszczą się duże walizki podróżne 4 osób), natomiast przy złożonych powierzchnia bagażowa zwiększa się do 1633 l.

Mocny układ napędowy i niskie spalanie ?

Duża jednostka napędowa nie oznacza równie dużego zapotrzebowania na paliwo. Toyota RAV4 w wersji Hybrydowej przy dynamicznej jeździe zadowoli się spalaniem na poziomie ok 10 l/100 km. Przy łagodnym stylu jazdy jesteśmy w stanie uzyskać wynik poniżej 6 l/ 100 km.

Pod maską testowanego samochodu znajdują się  dwa silniki: 2,5 litrowy,  4-cylindrowy wolnossący motor o mocy 155KM oraz silnik elektryczny o mocy 143 KM. Natomiast przy tylnej osi znajduje się drugi silnik

elektryczny generujący moc 68 koni. Dzięki takiemu rozwiązaniu na koła samochodu trafia 197 KM. Więc gdy trzeba przyspieszyć auto nie opiera się dynamice, o czym świadczy przyspieszenie tego 1700 kg auta od 0 do 100 Km/h w 8.3 sekundy.

Niestety zastosowana jednostopniowa skrzynia E-CVT przy dynamicznym przyspieszaniu (gdy pedał gazu jest wciśnięty w podłogę) powoduj, że auto „wyje”

Jak działa cały układ ?

W hybrydowej  Toyocie można  zapomnieć o tradycyjnym kluczyku i stacyjce, auto uruchamia się za pomocą przycisku POWER. Ruszenie autem z miejsca lub parkowanie nim banalnie proste – lewarek skrzyni E-CVT jest jak w każdym innym aucie z automatyczną skrzynią biegów. W RAV4 dzięki

trybowi EV da się jeździć bezszelestnie, o ile akumulatory są naładowane przynajmniej w 1/3 i nie przekroczmy prędkości ok 50 km/h. Ale tylko do czasu, gdyż bateria szybko się wyczerpuje. Trzeba przyzwyczaić się do faktu, że gdy korzystamy z pełnej mocy 197 KM, silnik wydaje irytujący dźwięk.

Przełączanie między napędami jest tak płynne, że przy delikatnym obchodzeniu się z gazem można nawet nie wiedzieć, na którym z silników się jedzie. Wszelkie informacje w danej chwili na temat auta wyświetlane są graficznie na ekranie systemu multimedialnego Toyota Touch 2 with Go. Graficzne informacje na ekranie dają znać na bieżąco o sposobie pracy napędu i stanu baterii.

Na ekonomiczny styl jazdy pozytywnie wpływa zegar zużycia energii, znajdujący się  w miejscu tradycyjnego obrotomierza. Wskaźnik waha się między trzema polami – ładowaniem (CHG), eko-jazdą (ECO) i maksymalną mocą (POWER). Informacje na temat zapotrzebowania na paliwo są pokazywane na wyświetlaczu komputera pokładowego, wkomponowanego między zegary.

Na zakończenie.

Jeśli ktoś użytkował SUV-a z tradycyjnym napędem, przesiadka do Toyoty RAV Hybrid będzie dla niego zupełnie nowym doznaniem. Przy odpowiednim podejściu auto potrafi być naprawdę super ciche, a w mieście dodatkowo bardzo oszczędne w porównaniu do innego SUVA-a z napędem tradycyjnym. Nieprzekraczanie dozwolonych prędkości w dłuższej trasie i preferowanie niespiesznego nabierania prędkości sprawi, że paliwo nie będzie nadmiernie szybko znikać. Tak samo będzie z innym częściami auta (np. klocki hamulcowe czy tarcze), które będą się zdecydowanie wolniej zużywać.

Auto niewątpliwie skierowane jest do osób które cenią sobie oszczędność i dynamikę w jednym. Należy pamiętać, że hybrydą trzeba się nauczyć prawidłowo jeździć, a wyniki spalania pozytywnie nas zaskoczą.

sekcja komentarzy jest zamknięta.